на територијата на МК за сите нарачки во вредност над 2990 ДЕН.

работни денови од 9 до 17 часот и во сабота од 9 до 16 часот

News
14.04.2021.

STAN SMITH – ALWAYS ICONIC, NOW EVEN MORE SUSTAINABLE

Кога ќе ги замолите обожавателите на adidas да ги опишат легендарните Stan Smith патики, одговорите се главно исти - тие се олицетворение на безвременски дизајн со уникатна силуета што ја препознавате на прв поглед.

До оваа година, дизајнот на Stan Smith патиките беше во суштина непроменет од моментот кога го видоа светлото на денот пред 50 години, но во јануари 2021 година беше објавено дека adidas Originals влегува во нова ера - ера на еколошка свест. Па така, Stan Smith патиките добија нов изглед, со една цел, заштита на животната средина и отстранување на пластичен отпад.

За да го прослави тој историски момент, брендот дизајнираше и претстави сосема нови модели на Stan Smith патиките за оваа сезона, кои се дел од новата FOREVAR кампања.

Кога ќе го погледнете изгледот на новите Stan Smith патиките, тој во суштина остана непроменет. Она што се смени е составот на овој модел, кој стана вистинско платно за нови, многу поодржливи иницијативи и идеи. Патиките содржат горниот дел PRIMEGREEN, изработен од низа рециклирани материјали со високи перформанси, кои содржат дури 50% рециклиран отпад.

Ѓонот исто така е изработен од рециклирани материјали, додека целиот дизајн е инспириран од планетата Земја, вклучувајќи детали кои толку совршено се издвојуваат на патиката.

За дополнително да се нагласи одржливоста на целата оваа нова колекција, секој доаѓа во карактеристична сина амбалажа, која исто така е изработена од повеќе од 90% рециклирана хартија.

Затоа, со право може да се каже дека новата колекција на Stan Smith патиките е всушност почеток на новата еколошка ера на оваа легендарна силуета.

Пронајдете го моделот во Buzz продавниците или нарачајте го Online.

 

Тимот на Buzz

слично