на територијата на МК за сите нарачки во вредност над 2990 ДЕН.

работни денови од 9 до 17 часот и во сабота од 9 до 16 часот

News
05.01.2017.

Tubular се мојот избор

adidas original неодамна објави нова форма цилиндрични патики. Ажурирано од 90-тите години на архивски стил направил нешто што било далеку пред своето време, односно tubular донесе hi-tech технологија и перформанси за FW14. 

Пред околу четири или пет години дизајнерот Ник Галвеј почнал да истражува,со што тоа го доведува  до создавање на цилиндричниот вид на птики. Сакал да се создаде нешто што прогресивно било инспирирано од историјата на Адидас, но во истовреме ќе биде многу иновативно. Гледано низ архивите, бил подготвен на серија на прототипови од 1990-тите за оригиналниот на tubular патиките. Уште од почетокот тоа што секогаш се основало на разбирање на оригиналната намера на патиките, впуштајќи се во главите на дизајнерите кои работеле на првиот производ и допуштајќи им да го водат дизајнот. Тоа не е за правење на ре-издавање или 1: 1 ослободување туку истражување кое го направило првичниот концепт на дизајнот. Главната идеа била одење на гума(како цевка). Тој завршил во потрага за инспирација надвор од индустријата за патики . На пример, безвоздушните гуми кои се користат во релито Дакар како мешавина на пена. Тој за тоа направил еден концепт наречен Tubular.

Целта било да  се создаде нешто различно и да се насочи дизајнот на патиките во прогресивен нов правец. Адидас има богата архива, но со брендот Tubular сака да се постигне спојување на историјата и минатото со спортот и стилот. Со Tubular сакал да создаде футуристички патики.

Сара

 

слично