на територијата на МК за сите нарачки во вредност над 2990 ДЕН.

работни денови од 9 до 17 часот и во сабота од 9 до 16 часот

New Balance XC-72: Ретро-футуристичка силуета за љубителите на урбаниот стил
New Balance XC-72: Ретро-футуристичка силуета за љубителите на урбаниот стил
News
07.11.2022.

New Balance XC-72: Ретро-футуристичка силуета за љубителите на урбаниот стил

Од креативната работилница на најпознатиот бостонски бренд за производство на патики за трчање доаѓа сосема поинаква и неочекувана ретро-футуристичка силуета во освежени комбинации на бои кои љубителите на урбаниот стил ќе обожаваат да ги носат оваа есен. Станува збор за патика New Balance XC-72 инспирирана од богатото наследство и наменета за сите оние кои се ориентирани кон иднината. Доколку се стремите да доминирате во вашиот стил и секогаш да бидете чекор понапред од другите, ова се патики кои не треба да ги пропуштите.

Оддавањето почит на најдоброто од минатото додека се стремиме кон иновации и футуристички пристап отсекогаш бил еден од најголемите предизвици за оние кои градат sneaker култура. Некои од најпознатите производители на патики се обидоа да ги оживеат популарните ретро силуети со додавање технологии и воведување иновации во областа на дизајнот, но само најдобрите успеаја да создадат целосно оригинален и препознатлив модел кој ќе доживее светска популарност, како што е случајот со патиките New Balance XC-72.

Некои од најпознатите модели на NB од 70-тите години на минатиот век послужија како инспирација за создавањето на овие патики, а старата рекламна кампања од тој период наречена „Three of the Best“ ги поттикна креаторите да извлечат карактеристични елементи од ѓонот на секоја од тие три тркачки модели и да ги комбинираат во еден, сега веќе препознатлив ѓон за патики XC. Друг, малку неочекуван извор на инспирација беше автомобилската индустрија, која беше многу пред своето време. Производството на спортски автомобили се ширеше, а на пазарот можеа да се видат се повеќе модели на футуристички дизајн и иновативни технологии. Токму тоа го инспирираше добро познатиот слоган - „Sports Car For Your Feet”, кој првпат беше претставен на јавноста од моделот Casablanca x NB XC-72. Сосема неочекувано, патиките доживеаја светска популарност, а брендот продолжи да ги изненадува љубителите на оваа ретро-футуристичка силуета со свежи и впечатливи комбинации на бои.

Покрај богатите бои, она што најмногу привлекува внимание е пренагласениот изглед на ѓонот кој изобилува со текстури и дизајнерски детали. Комбинација од различни модели на влечење, остри и заоблени рабови, контрастни бои - ѓонот на овие патики е совршен по својата асиметрија. Горниот дел е комбинација од четкана кожа и слоеви од текстил, со класични врвки и истакнато лого. Од изборот на материјали до завршните детали и бои, овој модел остава впечаток на врвна изработка. Совршено се вклопува со секоја облека - од лежерна и спортска до урбана.

 

Патиките XC-72 се создадени за љубителите на футуристичката естетика и љубителите на патики кои се стремат кон автентичен стилски израз. Достапни се во продавниците на Buzz, како и online.

 

Тимот на Buzz

слично