на територијата на МК за сите нарачки во вредност над 2990 ДЕН.

работни денови од 9 до 17 часот и во сабота од 9 до 16 часот

News
27.03.2017.

NIKE AIR MAX 90 ULTRA 2.0 FLYKNIT

Nike Air Max 90 Ultra 2.0 Flyknit е последната верзија на AM90 моделот. Новото издание го спојува Flyknit материјалот кој се наоѓа на горниот дел од патиката и новата верзија на Ultra ѓонот. 

Првото издание на моделот е лансирано во 1990 година, представувајќи го третиот АМ по ред со значајни технолошки иновации во однос на претходните модели, а во подоцнежните реизданија на моделот доделено е имато 90 по годината на првото издание. Nike AM90 е еден од моделите кои ги испратија сите технолошки иновации низ годините, а оваа година моделот го добива Flyknit изданието.

Flyknit технологијата е претставена во 2012 година, производ на повеќегодишно истражување и тестирање во доменто на наменските спортски обувки за трчање, а неколку години подацна технологијата е доведена до совршенство. Flyknit е процес на спирално машинско платење при кое целиот горен дел на патиките се плете од еден дел, а потоа се спојува со внатрешната постава.
Принципот на плетење е осмислен за да се намали тежината која е во повеќеслоен материјал и да се зголеми вентилацијата на ногата, па чувството при првото облекување на некој од Flyknit моделите е како да се облекле чорапи, а благиот ветер кои го чувствувате на нозете додека се движите со патиките ви овозможува уникатно доживување.

Ѓонот на патиките Ultra 2.0 е изграден од значително помека легура која е за 50% полесна од стандардните, со додаден цврст outsole дел на прстите и петата на патиката. Од долната страна на ѓонот се наоѓа AIR MAX комората која покрај основната функција во оваа нова средина ги прави патиките многу удобни и пријатни за носење.

Уште еден елемент кој допринесува за дополнителна удобност се и влошките на патиката кои се изградени од ортопедска пења која во потполност се прилагодува на обликот на стапалото.

Nike Air Max 90 Ultra 2.0 Flyknit е најлесен модел на AM90 до сега, а на основа на оваа карактеристика може да се каже дека оваа е идеален модел за претстојната сезона. Во вистински момент, во месецот во кој Аir Max го прославува 30. Роденден, редизајнираната силуета преставува вистинско освежување и сигурно еден од најдобрите избори за 30. годишнината од првиот Air Max.

слично