на територијата на МК за сите нарачки во вредност над 2990 ДЕН.

работни денови од 9 до 17 часот и во сабота од 9 до 16 часот

News
26.03.2020.

A DAY TO CELEBRATE PEOPLE’S LOVE FOR NIKE AIR MAX

Иако сме спречени цел регион заедно да го прославиме Nike Air Max Day, ние најдовме други креативни начини да и оддадеме чест на оваа легендарна силуета.

Nike Air не е обична патика. Таа е револуција, а секоја револуција во светот е започната со идеја – единствена, незаменлива и движечка. Таа идеја настанала во седумдесетите години на минатиот век, благодарејќи му на Frank Rudy – инжињер во NASA кој го измислил прототипот на Air-Sole единицата. Таа за прв пат е откриена на Air Max 1 моделот кој го дизајнирал легендарниот Tinker Hatfiled и на 26 Март 1987 година за прв пат била претставена пред очите на јавноста. Се понатаму е историја. И тоа каква историја!

Air Max 1 е една од најлегендарните силуети на Nikе и се смета за вистинска sneaker икона. А како и не би била, кога се работи за првата патика која на својот ѓон имала видлива Air технологија, толку пати користена и применувана на бројните Air Max модели кои во претходните години го одушевуваа sneaker светот.

И бројот на тие модели, во текот на трите претходни децении, стана одушевувачки, бидејќи изнесува неколку стотини од кои секој еден постигнува неверојатен успех.

Поради тоа 26 Март е ден кога целиот свет ја слави љубовта кон Nike Air Max патиките, а така ќе биде и оваа година! Иако тоа нема да може да се случи преку разни настани во регионот, околностите не спречуваат да искористиме некои други, подеднакво интересни начини да и оддадеме чест на оваа легендарна силуета.

Зашто да не тргнеме од почеток?

Интересно е дека првиот дизајн на Air Max патиките е инспириран од центарот Pompidou кој се наоѓа во Париз. Неговиот inside out екстериер го инспирирал Hatfield да ја покаже структурата на ѓонот на патиките и да ја открие на целиот свет. За тоа каква револуција претставува овој модел зборува и песната која е искористена за првата реклама, добро познатата Revolution од Битлси, додека на рекламата се наоѓаат големи имиња од спортот како што се: John McEnroe, Bo Jackson и Michael Jordan.

После тоа следеа моделите Nike Air Max Light, AM90, Nike Air Classic BW, AM 180, AM 93, кој дури се најде во реклама за Range Rover како би допринесол за промоција на системот за пневматици на самиот авотмобил.

Nike Air Max 94, AM 2, Air Max 95, 96, 97, 98 – листа на модели која е навистина неверојатна. И секој зад себе крие подеднакво интересна приказна. Силуетети се менувале низ текот на годините, и во 2018 година за прв пат светот здогледува lifestyle Air Max патика. Тоа е и денес добро познатата Air Max 270, модел кој  се приближува кон новите генерации.

Следната година светот стана побогат за Nike Air Max 720, уште еден револуционерен и впечатлив модел на кој Air технологијата е видлива низ целата патика. Затоа и со право оваа патика е наречена “највозбудливиот модел за 21-от век”.

И оваа година на Air Max Day sneaker, на светот ќе му бидат претставени нови модели од една од најпопуларните силуети некогаш. Меѓу нив е и патиката која без сомнеж ќе ја одбележи 2020 година, а го носи името Nike Air Max 2090.

Користејќи ја истата DNK која ја внесе револуцијата пред точно 30 години, Air Max 2090 е дизајнирана така да на најдобар начин да ја илустрира иднината на целокупниот sneaker свет.

За да се истакне важноста на структурата на новата патика, дизајнерите ја користеле црната боја за материјалите кои допринесуваат за нејзината стабилност и иновативност, додека потпорните и полесни делови се повпечатливи благодарејќи и на белата боја. Користејќи бои кои се користат за дизајн на електрични автомобили, Air Max 2090, според замислата на дизајнерите на Nike е приказот на самите автомобили.

И овој модел секако не може да помине без карактеристичниот Air Max логотип, додека при дизајнирањето внимание е на секоја компонента од патиката. Така овие Air Max 2090 содржат нешто поголема Air единица и дури до 200 проценти поголем „прозор“ во однос на првобитниот модел, претставен пред 30 години.

Уште еден ново-стар детал е сратениот Swoosh, унапреден во однос на провобитните Air Max 90 патики.

Сите модели од овогодинешниот Air Max Pack може да ги пронајдете и нарачате на нашиот online shop. Останете дома, но на време обезбедете ги своите 2090-ки и бидете чекор пред сите. 

Let’s celebrate the Air Max Day!

Buzz тимот

слично