на територијата на МК за сите нарачки во вредност над 2990 ДЕН.

работни денови од 9 до 17 часот и во сабота од 9 до 16 часот

News
03.03.2020.

CHANGE IS A TEAM SPORT THANKS TO ADIDAS SUPERSTAR

Познатата sneaker класика слави 50-ти роденден! Повпечатлива од претходно, оваа година со себе носи порака која гласи - Change is a Team Sport.

Слоганот “Модата е минлива, стилот е вечен” во sneaker светот слободно може да се преформулира во “Модата е минлива, класиците се вечни”. Еден од нив оваа година слави 50-ти роденден и може да кажеме дека е популарен и впечатлив како никогаш досега. Се работи за Adidas Superstar, силуетата која својот визуелен идентитет го гради веќе пет децении преку еден единствен дизајн – преден дел во облик на школка, а е инспириран од патики за кошарка кои се појавиле во 70-те години на минатиот век, кожен горен дел и препознатлив гумен ѓон, чиј долен дел има облика во вид на рибји коски.

Superstar патиките секогаш биле избор на тимски играчи, од оние кои даваат голем допринос кон заедницата, па по повод 50-от роденден, Adidas сака да пренесе порака која гласи - Change is a Team Sport. Новиот модел на патиките е креиран за оние кои знаат дека промените не се слулуваат сами по себе, односно веруваат дека за промени потребен е тим. Самите тие припаѓаат на колективи чија креативност е начин на кој се создава иднината во која веруваат.

Да, Adidas Superstar се дефинитивно “униформа” за луѓето кои го менуваат светот и не се плашат да го направат тоа, баш како што и самата патика се менуваше во текот на 50 години.

Првично креирани за кошаркарските терени, а прославени благодарение на ”хип хоп семејството”, Adidas Originals Superstar се lifestyle модел, кој го изразува младешкиот дух и моќ. Веќе со децении, овие патики на луѓето им даваат беспрекорен стил, комбинирајќи ги со најразлични парчиња облека, а притоа добивате удобност при секој чекор.

Без сомнеж, Superstar се икони на модниот дизајн – одраз на првокласното наследство на Adidas. Баш поради тоа, нивниот облик не се менува, веќе со години е достапен само со различни бои.

Во 2020 година легендарната Superstar силуета, со слоганот Change is a Team Sport, ќе ја носат сите оние кои се спремни да внесат големи промени во својот живот, но и во своето секојдневие. Посветена е на смелите – оние кои сакаат да ја сменат својата иднина на најдобар можен начин. И, дизајнирана е за сите оние кои сакаат да се истакнат, но и за оние кои не се плашат да се изборат за некои поголеми цели – од MVP на натпревари до најголемите MC – ја.

Бидете дел од оние кои ги поттикнуваат промените! Adidas Superstar може да ги најдете во нашата продавница или да ги нарачате онлајн.

слично