на територијата на МК за сите нарачки во вредност над 2990 ДЕН.

работни денови од 9 до 17 часот и во сабота од 9 до 16 часот

News
22.03.2016.

AirMax day

Сабота, 26. Март 2016 година во Скопје Сити Мол на 2 кат во BUZZ шопот ќе се одбележи 29 години од производството на првиот модел Nike Air Max.

Од почетокот на март блоговите ширум светот со интересни приказни и потсетувања на култните примероци ги одбројуваат деновите до вториот по ред Air Max Day. Во Соработка со Buzz шопот во Скопје Сити Мол ќе бидат изложени легенрадни модели од АМ патиките. Посетителите ќе можат да уживаат во многу интересна приказна која ја илстрира историјата на овие култни патики.

Во Buzz шопот покрај интересната изложба на уникатни, легендарни модели од Air Max  патиките, ќе има дружење со амбасадорите на брендот Nike во Македонија.

Најинтересниот дел е можноста “вистински” да се пробаат новите модели на Air Max патиките, и да имате единствено искуство на Air ѓонот при скокање на трамболина.

Со голем број на подароци, попусти и дружење со колекционери и љубители на патики во BUZZ ќе биде одбележен Air Max Day.

Nike во 1987 година го претставува Air Max 1, прва револуционерна и потполно иновативна патика.  Со креирање на патиките како систем на перничиња, Nike стана извор на можности на докажувања, самоизразување, стил и што е најважно чисти перформанси. Nike Air Max се појави како провокатор и револуционер. После појавувањето на Nike Air Max патиките светот никогаш повеќе не остана ист.

Дизајнерот на овој модел Tinker Hatfield, сакал Air Max колекцијата да се издвои од останатите и да направи чекор напред во светот на спортската мода. Многу ја сметале за необична, но неговиот тим не се откажал од првобитната идеа. Тој инспириран од париската архитектура, ја исфрлил дел од пената од средишниот дел на ѓонот, вметнал воздушни перничиња и се останато е историја.

Палета од интересни дизајнерски бои привлече големо внимание и обезбедила планетарна популарност, па во последните дваесетидевет години Air Max фамилијата еволуирала со преку стотина незаборавни комбинации.

слично