на територијата на МК за сите нарачки во вредност над 2990 ДЕН.

работни денови од 9 до 17 часот и во сабота од 9 до 16 часот

News
16.04.2015.

NIKE AIR JORDAN IV RETRO OG

Nike Air Jordan IV, уште еден дизајн на Tinker Hatfield од 1989. Година. Прва Jordan патика која е пласирана на светскиот пазар, инспирирана од кошарката. Изданието е изработено во 4 различни комбинации на бои, повторно со новитети наменети за кошаркарите.

Модел кој ви го прествавуваме е редизајн од оргиналниот модел од првата серија на Nike Air Jordan IV Retro OG  со комбинација од бои White/Fire Red-Black-Tech Grey, познати како CEMENT или White Cement. Моделот до сега има два редизајна во 1992 година и 2012 година. На јазикот на моделот се наоѓа Jumpman логото, а на Heel Tab-от на петата за ова издание е вратен NIKE AIR брендингот, кој се наоѓа и на влошката на патиката.

На горниот дел се вметнати венталациони отвори во вид на мрежички како и подобрувањето на петата кое оди во правец на врвките и служи да се затегнат истите и стопалото да го држи на подлогата и да и дава максимална сигурност. На првите и последните дупчиња се наоѓаат гумени естецки детали во вид на обликот на мрежата на кошот кој даваат додатни ефекти на овој наменски модел и го прават исклучително атрактивен, како на теренот така и надвор од него.

Средниот дел на ѓонот опремен е со видлива воздушна комора предвидена да го смали оптеретувањето на зглобовите во тек на физичките активности, и го прави мек , а со тоа ја продолжува можноста со играње кошарка во однос на умор и болка.

Моделот доживеа многу реизданиа  во оргиналната боја, а тоа колку е популарен меѓу љубителите на Jordan моделите, сведочи дека и новите комбинации од бои стануваат многу барани. Секако најпопуларни се "Cement", "Breds", "Cavs", "Toro Bravo" i "Fear".
Како и многу  Retro AJ  моделите кој одамна ги преминаа својте граници на спортски наменски обувки и овој модел спаѓа во едни од култните и најбараните lifestyle моделите со кој луѓето го дефинираат својот стил.

слично