на територијата на МК за сите нарачки во вредност над 2990 ДЕН.

работни денови од 9 до 17 часот и во сабота од 9 до 16 часот

News
05.01.2018.

Ние сме Nike Air More Uptempo, а се дружиме со Фрањо

Мојата сестра оди на десната нога, ја одам на левата. Имиња немаме, но нашето презиме е Air More Uptempo. Крстеното име ни е "Bulls", иако на свештеникот не му беше премногу драго што сме во впечатлива црвена боја и го добивме името по рогасто животно.

Прв пат Фрањо ги виде нашите претци во албум со NBA сликички кога имал 6 години. Scottie Pippen тогаш бил најголема ѕвезда на Bulls и добил простор за две сликички – торзо на горната и нозете на долната. Фрањо го добил само нозете, а на нив биле нашите прабаба и прадедо, црно бела комбинација со големи букви AIR. Фрањо не знаел што значи тоа, он од тогаш е заљубен во нашата фамилија.

Pippen носел вакво нешто на сликичките.
Не викаат „Светиот Грал“. Мислел дека лично нокогаш нема да дојде до нас, но тоа се промени пред неколку месеци дваесетина години после првата средба со нас.

Нашата прва слика со Фрањо – квалитетна како дечките од Bulls во 96та!

Драго ми е што го познаваме. Добар дечко, менува чорапи секој ден, некогаш и два пати. А ми се чини дека и на него му е драго што не запозна нас. Иако има полн ормар со патики, ние од тој момент најмногу проживеавме со него, толку многу што дури што Пумите, Рибоците и Адидасите редовно кукаат што не се во ротација. Поминавме се. И сонце и мраз, цвеќе и кал, трчање и танцување до зори.

96 килограми. Како раскарани љубовници. Како и годината во која настанал нашиот модел...
Фрањо се бори со вишок килограми, а и ние се мачевме со неговите вишок килограми. И тогаш нешто се промени.

Почнавме да го гледаме и Загреб навечер. Долгите безцелни прошетки ми беа најраги. Мирното гледање на NBA клипови на YouTube се смени со хард кор забивање на топка во кош. На нас ни беше драго, бидејќи додека Фрањо гледа NBA во фотелја, кревет или кауч – јас брутално се досадував во ходникот. Кога почна баскетот живнавме. Без разлика дали се стемнуваше порано и што шутовите на газдата воопшто не упаѓаа во кошот.

Му помогнавме да го амортизира доскокот и да ги заштити колената. За тоа и служат овие меури со воздух кои ги имаме насекаде. Фрањо исфрли се од себе на скоро напуштен терен на Спото (*оди тематската песна од One Tree Hilla*), нашиот ѓон дава стабилен grip, а комплицираниот состав на врзување им дава стабилност на скочните зглобови.

via GIPHY

Сестра ми и јас секој ден го потпираме секој ден и самите забележаме дека е полесен, навистина физички полесен. И дека подобро се чувствува. Бар на нас така ни делува. А и има подобар шут.
Некои бројки многу се променија – како и тој број на килограм кој падна за 12 во три месеци. Но ние уште сме 41, баш за широките стапала на Фрањо. И не идеме никаде. Освен кога оди Фро.

Една на прсти. Не може да имаме сесија без една на прсти.
На нас со големи букви пишува Air. Тоа значи воздух. Откако сме со Фрањо повеќе не се задишува кога се качува по скалите во новата зграда. Повеќе не дише тешко кога ќе остане сам. Поминавме сешто, а најважно од се е што последните неколку недели конечно дојде до воздух, а ние сме со него во секој чекор. 

#1

 

Franjo Opačak

 

слично