на територијата на МК за сите нарачки во вредност над 2990 ДЕН.

работни денови од 9 до 17 часот и во сабота од 9 до 16 часот

adidas Gazelle: безвременска класика
adidas Gazelle: безвременска класика
Blogger Pick
16.08.2023.

adidas Gazelle: безвременска класика

Светот на патиките е огромен и разновиден, но има неколку иконски дизајни кои го издржуваат тестот на времето. Една таква силуета се adidas Gazelle..Вкоренети во историјата и почитувани поради нивната едноставноста, тие се прифатени од различни субкултури низ целиот свет

Прв пат лансирани во 1966 година, adidas Gazelle првично беа наменети за патики за тренинг. Нивниот револуционерен дизајн беше еден од првите атлетски обувки со горен дел од велур, што значително отстапуваше од честите кожни варијанти во тоа време. Овој избор на материјал не само што го направи патиките пофлексибилни, туку им даде посебен, стилски изглед, нудејќи блескави бои и уникатност.

Она што е особено фасцинантно за adidas Gazelle е нивното усвојување од различни субкултури. Од хип-хоп заедницата во САД до фудбалската субкултура „casual“ во Обединетото Кралство, „Gazelle“ се најде во различни плакари. Во 80-тите и 90-тите години го зацврстија своето место во поп-културата со икони како Michael Jackson и Kate Moss кои честопати се гледаат како спортуваат во пар. Нивниот минималистички дизајн во комбинација со живописни избори на бои го направија разновиден, погоден за клуб за танцување, концерт или за секој ден.

Брзо напред кон сегашноста, шармот на Газела останува непроменет. Додека adidas воведе различни бои за да ги задоволи современите вкусови, Gazelle ја задржа својата оригинална суштина. Денешниот свет на патики е исполнет со футуристички дизајни и врвни технолошки интеграции. Среде ова, adidas Gazelle служат како потсетник за убавината на едноставноста. Немаат за цел да бидат најгласните или технолошки најнапредните патики, но остануваат постојано добри.

Во ера на брзи промени, има одредена удобност во постојаноста. Gazelle  нудат мост помеѓу минатото и сегашноста. За некои, тоа е носталгично патување, враќање на нивните помлади денови. За други, тоа е свеж, минималистички избор. Пејзажот на патики денес се приклонува кон ексклузивност, со ограничени падови, високи вредности за препродажба и недостапни соработки. Gazelle, со својата широка достапност и прифатлива цена, нуди демократска алтернатива. Тие сев патики што се достапен за сите, што го прави освежителен избор за многумина.

Како заклучок, adidas Gazelle се доказ за поговорката дека понекогаш, помалку е повеќе. Во своето постоење повеќе од пет децении, забележани се трендови кои доаѓаат и си одат, но нивната привлечност останува непостојана. Се спротивставува на минливоста на модата, останувајќи безвременски во својата привлечност. Без разлика дали никогаш не сте поседувале пар или сте долгогодишен обожавател, Gazelle вредат да се прослават. adidas Gazelle може да ги купите во сите продавници на Buzz и online!

 

Dejan

слично