на територијата на МК за сите нарачки во вредност над 2990 ДЕН.

работни денови од 9 до 17 часот и во сабота од 9 до 16 часот

Buzz crew
03.07.2019.

When Soles Start to Itch

Пред неколку денови, Nanjing стана најдалечното место на исток што некогаш сум го посетил, по Ha Long Bay. Градот во Источна Кина беше местото каде што отидов овој пат. Уште еднаш, причината за моето патување беше танцувањето.

Breaking“ неодамна стана олимписки спорт, па така во 2024 година во Париз, за првпат во историјата, мојата омилена танцова дисциплина ќе добие нова, поспортска димензија. Иако никогаш не сум ги сакал да ги практикувам спортските елементи на танцот, ја прифатив поканата од Dance and Sport Association на Србија да бидам претставник на земјата. Успеав да се пробам на Светското првенство кое беше организирано за да се забележи break dance како спортска дисциплина. Уште еднаш, „When Soles Start to Itch“.

 

Бидејќи Buzz неодамна го претстави новиот модел на добро познатиот класик, adidas Superstar беше логичен избор за оваа авантура.

Знаев дека во следните неколку дена ќе морам да одам десетици илјади километри, да сменам транспортни средства, па дури и да морав да изберам само еден, ниски патики, тоа ќе биде некој  иконичен модел на патики.

 

Моделот кој се појави во 1969 година беше популарен во мојата (за жал) втора омилена спортска дисциплина - кошарката. Карим Абдул-Џабар, "момчето" кој го научил Дивац за магијата на неверојатното шоу, кој го претепа Брус Ли, бил еден од играчите што го направиле овој дизајн популарен низ целиот свет.

Деценија подоцна, Run-D.M.C. одлучија да се облекуваат на сцената на истиот начин како што тоа го прават на улиците, а со нивниот публицитет и соработка со adidas, го ставија овој модел како ненадмината хип хоп патика. Успешните танчери го присвоија adidas Superstar како еден од најпрепознатливите танчарски патики - издржлив, цврст, удобен и супер кул.

 

За мене, овој модел засекогаш ќе носи сентиментална вредност и ме потсетува на првите хип-хоп патики што ги купив со средношколски пари. Во тоа време, училишниот сунѓер беше ставен под Superstar јазикот, а дебелитe обоени врвки беа неизбежeн детал!

 

Lex

слично