на територијата на МК за сите нарачки во вредност над 2990 ДЕН.

работни денови од 9 до 17 часот и во сабота од 9 до 16 часот

Зачекорете во иднината со Nike Air Max 97
Зачекорете во иднината со Nike Air Max 97
Blogger Pick
19.04.2023.

Зачекорете во иднината со Nike Air Max 97

Како љубител на патики и огромен обожавател на Nike, отсекогаш сум бил фасциниран од приказната за создавањето на Nike Air Max 97. Оваа легендарна патика е една од моите омилени на сите времиња, а отсекогаш сум се прашувал за улогата одиграна од Frank Rudy во неговиот развој. Така, во овој блог пост, сакам да ги споделам моите размислувања и наоди за Nike Air Max97 и придонесот на Frank Rudy’s во неговото создавање.

Како што го започнав моето истражување, дознав дека Frank Rudy бил воздушно-вселенски инженер кој му пристапил на Nike во раните 1970-ти со револуционерна идеја. Тој предложил да се користат вреќи исполнети со воздух како амортизација во спортските патики за да се обезбеди подобра поддршка и да се намалат повредите. Во тоа време, Nike беше мала компанија, а идејата изгледаше пресилeна. Сепак, ко-основачот на компанијата, Phil Knight , го виде потенцијалот во идејата на Rudy и му даде шанса да работи со Nike.

Првиот проект на Rudy со Nike беше создавањето на Air Tailwind, кој беше објавен во 1979 година. Патиката имаше вреќи исполнети со воздух во петицата кои обезбедуваа амортизирање и поддршка на стапалата. Air Tailwind беше успех и го отвори патот за развој на други патики со системот за амортизирање на воздухот.

Со текот на годините, Rudy продолжил да работи со Nike, а неговата технологија за амортизирање со воздух станала составен дел на многу иконски патики, вклучувајќи ги и Air Max 1, Air Max 90 и Air Max 95. Сепак, неговиот придонес во развојот на Nike Air Макс 97 беше значаен. Дизајнот на патиката бараше долго воздушно перниче кое се протегаше по должината на ѓонот, а стручноста на Rudy во дизајнирање на торби исполнети со воздух беше клучна за успехот на чевелот.

 

Како обожавател на Nike Air Max 97, ја ценам удобноста и поддршката што ги дава системот за амортизирање Air. Неверојатно е да се мисли дека револуционерната идеја на Френк Руди ја промени играта за Најк и направи револуција во индустријата на патики. Неговото наследство живее во секоја патика на Nike со систем за амортизирање Air.

Како заклучок, Nike Air Max 97 е безвременска класика која со години ги плени љубителите на патики. Придонесот на Frank Rudy во неговото создавање е доказ за неговата генијалност и креативност. Како обожавател на Nike и патики, секогаш ќе бидам благодарен за пионерската работа на Rudy во развојот на системот за амортизација на воздухот.

Овој модел на Nike Air Max 97 Frank Rudy е достапен во сите продавници на Buzz, како и online.

До следниот пат,

Jetski

слично