на територијата на МК за сите нарачки во вредност над 2990 ДЕН.

работни денови од 9 до 17 часот и во сабота од 9 до 16 часот

You can't say nothing against them, adidas Forum are force, endurance and style
You can't say nothing against them, adidas Forum are force, endurance and style
Blogger Pick
23.02.2022.

You can't say nothing against them, adidas Forum are force, endurance and style

Живееме во време кога најмногу се ценат кошаркарските патики од средината на 1980-тите години. Не е важно колку години имаш, моделите постари од 30 години го наоѓаат својот пат до сечиј стил. Очигледно, светот ги преферира Jordan 1 во сите варијанти - ако не ми веруваш, обиди се да посетиш продавница и да ги купиш. По нив следуваат Nike Dunkis кои се слични, Air Force се најпродавани (затоа што Jordan 1 ги нема во доволни количини), а поединци кои се свесни за модата ги бараат New Balance 550... Ако ги споредиш сите - ќе забележиш сличности. Ги сакам сите, сите ми се важни. Но ... Ги избрав кошаркарските патики од осумдесеттите - adidas Forum.

Одбрав adidas Forum во сите варијанти. adidas реши да ги отвори старите архиви и го извлече моделот adidas Forum како своја голема надеж, а својата популарност ја изградија и на соработки, од кои најголемата секако е онаа со Bad Bunny, музичка ѕвезда од Порторико. На нашите простори се прославија по соработката на BSTN, која ја издаде верзијата на патики на Југопластика.

Што е најдоброто кај adidas Forum?

Во осумдесеттите години adidas Forum беа најсилните и најголеми од сите горенаведени класици од осумдесеттите, а со тоа и најиздржливите. Денес, ако ме прашате мене, ова се најдобрите патики под цена од 100 евра, а за тие пари добивате огромна вредност. Не ми се верува дека ќе играм кошарка во нив, но тие се совршен избор за животен стил и изгледаат одлично во секоја комбинација. На тренерки, на фармерки, на панталони ... Не можеш да згрешиш.

Направени се од повеќе парчиња кожа, а преку разговори со професионални кошаркари и соработка со физиотерапевти, дизајнерите сфатиле дека на кошаркарите може да им овозможат дополнителна стабилност со парче кожа обликувана во буквата Х од страната на патиките. Можеби не изгледа како сериозна технологија - но во тоа време беше вистинска иновација, а денес е заштитен знак на Forum.

Најчестиот коментар за кој било пар патики е „најудобно досега, како одење по облаци“. Кој и да го каже тоа за какви било патики од осумдесеттите, појма нема. Тука нема многу технологија, нема многу меки материјали, но она што тие го гарантираат е стабилноста. Моите стапала се навикнати на ротирање на сите можни модели, но кошаркарските патики од осумдесеттите беа цврсти, стабилни и направени да траат. Тоа многу ми се допаѓа кај патиките Forum, верувам дека ќе траат долго поради квалитетот на изработка и изборот на материјали, а она што многу ме радува е што можам да бидам сведок како кожните делови ќе стареат низ годините. Убаво е да се види влијанието на времето врз моите омилени парови. За десет години би можел да имам „vintage пар“ со кој ќе имам многу спомени и ќе ја раскажат мојата приказна.

Овие, како и многу други модели на adidas патики и комбинации на облека можеш да ги најдеш во сите продавници на Buzz или да ги нарачаш online.

До следната средба ти посакувам многу здравје и љубов,

Franjo.

 

слично