на територијата на МК за сите нарачки во вредност над 2990 ДЕН.

работни денови од 9 до 17 часот и во сабота од 9 до 16 часот

Blogger Pick
12.12.2018.

Collecting Jordan sneakers is about passion, not numbers.

Здраво,

Јас сум Александар Пелтеков, познат како раперот Alex P.

Создавам музика од почетокот на 90-тите, уште кога бев дете. Роден сум и израснат во периферијата на Софија и сè уште живеам таму. Живеев во различни земји, но се чувствувам најсилен во Бугарија. Во мојата музика зборувам за она што е важно за мене, за проблемите во мојата земја и за она што го гледам дека е важно за нашето општество.

Во годините на кошарка, хип-хоп и Мајкл Џордан, имав десетици Јordan патики. Последниот додаток на мојата колекција е Jordan Spizike патиките. Spizike е различен, но стилски. Ми се допаѓа за во зима бидејќи е висока и дава добра поддршка за глуждовите. Мојата омилена работа за Jordan Spizike патиките се соработката со режисерот Спајк Ли и студената зимска боја.

Мојот интерес за Jordan започна во 90-тите години. Тогаш беше вистински предизвик да се биде фан на кошарката и хип хоп музиката, бидејќи имаше многу мал пристап до тие култури во Бугарија. Мојот братучед студираше во Њујорк во тоа време, и тој ни носеше подароци секогаш кога ќе се врати - аудио касети со Dr. Dre и N.W.A. албуми. Така се роди мојата страст за Jordan и хип-хопот. Пред тоа можевме само да слушаме некои поп-топ листи на радио.

Во 90-тите години, исто така, почнав да играм кошарка, но немаше спортски канали и не можевме редовно да ги гледаме кошаркарските натпревари. За среќа, мојот сосед беше кошаркарски тренер и гледавме видео снимки на НБА натпревари кај него. Тогаш го запознав Мајкл Џордан иако тој сè уште беше млад играч. Тој беше препознатлив, неговите движења - специфични. Не ми требаше долго за да го издвојам како мој апсолутен фаворит.

Не се сеќавам точно кога ги купив моите први Jordan патики, но се сеќавам дека веќе работев и можев да си ги дозволам. Се сеќавам кога бев дете и отидов во продавница со татко ми - го видов моделот Retro 9. Ги сакав толку многу, но во продавницата го немаа мојот број. Почнав да плачам, а татко ми се чудеше.

Во денешно време немам такви тешкотии. Моите омилени патики се удобни и сум „calm“. Spizike се токму такви, бидејќи тие се хибридни и дизајнот ги комбинира најдобрите карактеристики од најдобрите модели на  Air Jordan 3, 4, 5, 6, 9 и 10.

Веројатно имав околу 50 пара на Jordan патики низ годините. Имам неколку што ги зачував за играње на кошарка - тие се удобни и навистина со нив добро се игра на асфалт. Многу се кул што ги користам и за фото-снимки и сценски изведби, а Jordan Spizike се едни од нив.

И наследството продолжува. Мојот син веќе знае кој е Мајкл Џордан. Единствено што жалам е што тој немал шанса да го види како игра и начинот на кој тој се движи. Тој, исто така, знае што се Jordan патики и веќе има свои омилени модели.

Best,

PEEZY

слично