на територијата на МК за сите нарачки во вредност над 2990 ДЕН.

работни денови од 9 до 17 часот и во сабота од 9 до 16 часот

Blogger Pick
13.12.2017.

THE OLD SCHOOL – PUMA BASKET

Каде сте луѓе? Како сте?

Полека пристигнува моето омилено годишно време, а пред тоа пристигна и мојот ред да напишам некоја реченица за Puma Basket моделот кој го избрав како доста интересен модел. Е сега, ако овој текст го читаат постари луѓе ќе речат: „Ееее кога го носев ова“. Не е битно дали ги сакаш или не ги сакаш, Puma Basket патиките веќе си ги сретнал. Дали е тоа филм, спот, или на улица или на некоја полица од Sneaker Shop...тебе веќе ти се познати.

Puma Basket е дел од семејството на Puma патиките, а е една од патиките кои ја започнаа ерата која се вика Puma Suede и настана од 1968 година. По неа доаѓа и Puma Basket 1971. (верзија од нежна кожа) како патика за кошарка. Подоцна, Puma Basket е се поприсутна на улиците, а денес е неизбежен пар на обувки во нашата колекција. Од 1973 година моделот има минимална трансформација и го добива својот прв потпис од баскет легендата од Њујорк Walt “Clyde” Frazier. Тој ги замолим луѓето од Pume да изработат Puma Basket во Suede верзија. Добил лесна патика која има простор во делот на toebox, затоа што suede полесно се ширел и прилагодувал на прстите. Тоа е Puma Basket која денес ја препознаваме.

Моделот кој го претставувам е waterproof верзија со gummy ѓон. Во 1973 година која започна ерата на “Clyde”, патиката во големи количини се произведуваше во бивша Југославија. Прашајте ги Вашите чичковци, мајки, татковци како и дедо и баба дали се сеќаваат на овој модел.

Неколку причини зошто во својата колекција треба да го имате овој модел:

-Достапна е и не е прескапа

-Многу е удобна иако е рамна flet патика

-Патиката буквално е за секој ден

-За некој како јас таа може да се носи со сите модни комбинации (не се плашам да ги носам на костум)

-Патика која дефинитивно може да се носи и по неколку години

-Постојано доаѓаат во ретро издание и во различни бои.

Околу 120.000 sneaker фанови ги гласаа за најдобра патика за 2017 година. Се избираше помеѓу 543 модели во најтесната конкуренција. Ќе ви кажам само дека Puma Basket е во TOP 90, што е одличен резултат.

Верувајте ми, патиката е премногу добра!!!

P.S. Луѓе, користете Crep за заштита. Немојте да кукате дека Suede избледува. Не избледува suede, туку пред носење „шприц, шприц“, па оставете ги да преноќат и потоа на нога. 

 

Danijel Kreško

слично