на територијата на МК за сите нарачки во вредност над 2990 ДЕН.

работни денови од 9 до 17 часот и во сабота од 9 до 16 часот

Blogger Pick
31.01.2024.

adidas Superstar

Има една работа што не можам да ја поднесам во врска со патиките. „Згужвувањето“ на горниот дел од патиката во близина на прстите. Проклети набори. Сè уште нема квалитетно решение за овој проблем, иако секогаш можете малку да ги испеглате со влажна крпа и пегла. Една патика не се „згужвува“ во таа критична област - а тоа е adidas Superstar. Тие се познати по еден куп имиња. Superstar. Школки... Во мојот Осиjeк ги викавме „брејке“ затоа што ги поистоветувавме со брејкденс.

Кога зборуваме за adidas Superstar, често се мисли на Run DMC, нивниот хит My adidas, првата соработка на adidas со музичари, но овој пат ќе го прескокнам тоа.

Дизајнирани се во годината кога човекот прв пат стапнал на Месечината (1969), а се појавиле во продажба следната година (1970) - и станале хит благодарение на кошарката. Трчањето и тенисот се спортовите кои популаризираа многу патики, но јас лично мислам дека кошарката ги направи патиките во феномен на поп културата. Карим Абдул Џабар беше најголемата ѕвезда на НБА во седумдесетите, па не е чудно што Хорст Даслер (син на основачот на adidas - Ади Даслер) го избра за заштитно лице на новиот, полесен и поиздржлив модел.

Superstar има долг живот зад себе, никогаш не се забораваат. Имаат сто животи, популарни се на кошаркарските терени, на улица и во хип хоп културата, ги присвоија и скејтерите, а подоцна станаа и дел светот на високата мода.

Во продажба нема поисплатливи патики. Легендарниот дизајн со гумена обвивка што ги штити прстите на нозете, вистинска и пристојна кожа за цената и удобноста што станува се подобра како што одминуваше времето. Средниот ѓон е изработен од пена и неверојатно е удобен, а моделот може успешно да се комбинира со сите аутфити.

Superstar е веројатно една од најголемите ѕвезди во sneaker културата.

 

Franjo

слично