на територијата на МК за сите нарачки во вредност над 2990 ДЕН.

работни денови од 9 до 17 часот и во сабота од 9 до 16 часот

Air Max 270 - кога комбинацијата на бои раскажува лична приказна
Air Max 270 - кога комбинацијата на бои раскажува лична приказна
Blogger Pick
07.09.2022.

Air Max 270 - кога комбинацијата на бои раскажува лична приказна

Air Max 270 беа објавени за прв пат во 2018 година за Air Max Day и јас веднаш се заљубив во нив. Она што ме воодушеви беше едноставноста на силуетата – конструкцијата  „чорап“ од неопрен што го гушка стапалото, ѓонот и оооогромното воздушно перниче во петата. Се спојуваат минатото и иднината, приказна за видлива технологија која започна со единиците Air Max и „прозорецот“ во внатрешноста на патиката.

Уличниот стил отсекогаш играл важна улога на Nike, но сепак огромното дел од нивните модели биле наменети за спорт. И токму затоа станаа популарни на улиците - сите сакаа топ модел наменет за најголемите спортски ѕвезди. Air Max 270 е првиот Air Max lifestyle модел. Можеш да трчаш во нив, сум ги видел дури и во теретана, но нивната цел е lifestyle.

Неверојатно лесно и удобно, токму она што ми треба за моите илјадници чекори. Ми требаа една или две кратки прошетки за да се навикнам на високото воздушно перниче, но ова перниче е токму она што ми требаше. Силно притискам на петата кога одам, па ме забавува кога гледам како Air Max 270 компресира и се шири додека одам. Јас сум обожавател на патики и ситниците ме прават среќен.

Процесот на облекување е лесен и едноставен, штом ќе влезам во нив од некаде свири божествена музика и се појавува светлина.

Гледав рецензии на интернет каде што ги тријат со жичена четка - и не им е ништо, како што може да потврди мојот пар со маслинесто зелена боја што го имав од Air Max Day во 2018 година. Од тој пар научив дека за моето широко стапало ми треба поголема големина, но ако немате широки стапала - тие се true-to-size и земете си ја својата вистинска големина.

Air Max 270 доаѓа во илјада комбинации на бои, а овие ми го привлекоа вниманието од уште една супер причина - со нивните нијанси на сива, црна и сина боја, ме потсетуваат на Nike Air Foamposite One што го носеше тогашната кошаркарка на Orlando Magic, Пени Хардавеј. Тоа е друга приказна за правилата на NBA кога Пени беше спречена да игра со премногу шарени патики, не одговарало на дресовите, имало премалку црно... Зеде маркер и го обои пластичниот горен дел на Foamposite црно, со што ги заобиколи правилата. Пени има посебно место во моето срце, а оваа боја на 270 ме потсетува на тоа. И тоа е она што ми е важно - патиките да раскажуваат приказна, приказна за работи кои ми се важни и што ми значат. Не е важно дали ме разбираат сите, важно е да се разбирам себеси.

ФРАЊО

слично