на територијата на МК за сите нарачки во вредност над 2990 ДЕН.

работни денови од 9 до 17 часот и во сабота од 9 до 16 часот

Blogger Pick
28.06.2017.

Life is like a box of chocolates

„Трчав три години, два месеца, 14 денови и 16 часови. Прилично сум уморен, мислам дека сега ќе си одам дома”.

Ја запамтив оваа речениница уште од оние несреќни деведесетите години, кога за прв пат го погледнав генијалниот Tom Henks во Forest Gamp. Идејата да едноставно трчaш затоа што ти се трчи, без одредена причина и цел одсекогаш ми била сјајна! Човеку, се будиш утрото и... го правиш само она што го сакаш. 

Кога правиш нешто што никој пред тебе не го направил, луѓето или слепо ќе те следат или ќе те осудуваат, што е убаво прикажано во филмот. Мене тоа ме натера добро да размислам што да бидам кога ќе пораснам – љубител на чоколада, светски шампион во пинг-понг, носител на модалја на честа... или... нешто такво.

Може сепак да ја послушаме мама Gamp: „Искористи го на најдобар можен начин тоа што Бог ти го дал.”

Не можам да лажам и да тврдам дека поради еден филм сум станал тоа што сум денес, но сепак мислам да има влијание на моето растење. Ако на тоа ги додадеме филмовите „Into the Wild”, „Big Fish”, „Pulp Fiction” и „Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in the Hood” – го добивате Lexa smiley

Било како било, денес сум овде да ви го насочам вниманието на еден посебен детал од горенаведените филмови, кој освои шест Оскари. Се сеќавате на патиките со кои Forest трчаше повеќе од три години? Луѓе, мислам дека тој дел е вистинска приказна. Сигурен сум да целата приказна е реална ако ги имате Nike Cortez на нозете.

Патиките кои пред повеќе од 40 години ги пласираше Bil Boverman, легендарни атлетски тренер, биле искличиво направени за трчање на долги стази. Се до денес патиките го задржале својот идентичен, единствен и едноставен дизајн со ребраст ѓон и меки влошки.  

Фактот дека Cortez се носени од страна на најголемините хип-хоп ѕвезди во своите спотови, дополнителна причина и јас до облечам една. Ги избрав Nike Cortez Grey Wolf Ultra. Бојата ми падна во очи, а и знам дека нема да ми испукаат ако одлучам да скокнам до LA. Да појаснам, црни или бели Cortez своевремено ги носеле и членовите на бандите за да се разликуваат на улиците. Некаде прочите дека двајца тињејџери биле убиено во Лос Анѓелес зато што залутале во погрешен кварт во погрешно обоени Cortez модели. Ако немате намера да одите во LA во блиско време, а сакате „badass” чувство, на овие простори може да ги изберете која боја ида ја посакате, односно која се сложува со Вашиот карактер. Или бојата на очите.

„Не знам дали секој има судбина, или може сите едноставно лебдиме наоколу случајно на ветрот. Но јас мислам дека може и двете”, вика Тom Henks како Forest Gamp. Јас само би додал дека што и да е вистина во Nike Cortez сигурно ќе летате наоколу, без разлика каква Ви е судбината.  

Lex

слично