на територијата на МК за сите нарачки во вредност над 2990 ДЕН.

работни денови од 9 до 17 часот и во сабота од 9 до 16 часот

Blogger Pick
07.07.2021.

Nike React Live takes you back to life

Иако боите не се премногу впечатливи, јас веднаш ги забележав Nike React Live изложени во Buzz. Знаев дека мора да ги имам. Ми изгледаа како нешто што би го носел Wesley Snipes во Demolition Man – интересен карактер во суптилни футуристички патики.

Кога ги пробав првите патики со технологија React бев воодушевен од пената од која беше направен ѓонот на патиките. Најсовремената технологија на Nike за лесно одење или трчање ме освои веднаш. Беа совршено удобни. Можеби нема постојано да трчам со нив, но React пената секако го дозволува тоа и овозможува постојано чувство на удобност. На овој модел пената е дури задебелена со посилни материјали за да биде подолготрајна, а поради комбинацијата на двата материјали има поинтересна форма.

Nike React Live е дел од колекцијата Nike N.354 во која еден од најпознатите светски брендови избира да експериментира. И, ете, тоа е во DNK -та на брендот, сепак Bill Bowerman, тренерот на Универзитетот во Орегон и прв инженер на Nike, истурил гума во тостер за вафли за да направи подобар ѓон за трчање.

 

Од каде потекнува името N.354? Американскиот тркач, а потоа и надежта на Nike, Steve Prefontain ја истрча својата најбрза трка за 3:54:6 во 1973 година. Тоа ми се допаѓа кај Nike, што секогаш крие еден дополнителен детал, една дополнителна приказна.

 

Денес, ако сакате футуризам, ќе се свртите кон Off-White патики чија цена е неверојатно висока и ретко можете да ги набавите затоа што се распродаваат премногу брзо. Nike реши да го направи моделот  Off-White на посуптилен начин, како и целата колекција N.354. Исто така можете да ги купите во секое време и нема да банкротирате.

Системот за врзување можеби не го привлекува вашето внимание, но е посебен. Мала иновација што може да значи многу за производните процеси во следните децении. Зошто да се прават дупчиња во материјалот ако можете да го подобрите системот за врзување со една врвка што поминува низ целата патика? Тоа е експериментот што го очекувам од Nike.

 

Тие се суптилни, удобни и издржливи  благодарение на синтетичкиот tech горен дел и сигурен сум дека ќе го поминам летото во нив. Друга предност - тие се исклучително лесни за чистење. Влажните марамчиња се сосема доволни. Со React Live едвај чекам да ги посетам музичките фестивали. Побарајте ги вашите патики Nike React Live во продавниците на BUZZ и online.

 

Stay alive,

Franjo

слично