на територијата на МК за сите нарачки во вредност над 2990 ДЕН.

работни денови од 9 до 17 часот и во сабота од 9 до 16 часот

Blogger Pick
18.11.2020.

Let's Talk About Paname

Прочитајте ја новата блог приказна на веќе добро познатиот чен на Buzz Crew, Lex

 

Ако го занемариме распаѓањето на Bijelo Dugme и почетокот на шест годишната затворска казна на James Brown, во 1989 година се имаат случено две навистина фантастични работи. Прво

Nike го лансира својот четврти модел на Air Jordan и второ, се родил baby Lex, кој години подоцна ќе пишува интересни приказни за Buzz Crew.

 

Популарните четворки за Tinker Hatfield биле доста тешка задача. Причината?! Требале да се појават после „тројките“, најпопуларниот модел на Jordan некогаш направен. Но, Hatfield е победник, баш како и господинот чии патики ги дизајнирал. Jordan IV е совршено вклопена патика, без некој претерана мака.

Ова се потврдува со најуспешната сезона на Jordan, со просекот од 32,5 поени, 8 скокови и 8 асистенции по утакмица. Затоа овие патики не купиза ЗАСЕКОГАШ!

 

Триесет години по нивното прво претставување, исто како и авторот на овој блог, пред своето име имаат еден додаток, ретро Nike Air Jordan 4 Retro BCFC. Се што е старо (или младо) веќе 31 година го носи епитетот одлтајмер. Откако ги проширија своите видици брендот Jordan влегува и во фудбалот. Конечно, фудбалерите на Paris Saint-Germain ќе имаат изговор зашто носат Џорданки, а и целата Jordan PSG колекција.

Горе споменатите “четворки” се дел од моделите кои ја обележаа оваа соработка. Air Jordan 4 Retro и PSG Paris Saint Germain во своето ново издание ги изостави традиционалните бои, и се одлучи за тотално париска бордо варијанта. Покрај ваквата боја, на јазикот е сметен и интересен натпис

"Paname". Paname е второто име за Париз, воглавно познат само на Парижаните.


Било како било, на Jordan, Париз и бордо бојата секогаш сум им обрнувал внимание, па и на новите четворки но и на целата нова колекција не можев да одолеам.

 

Lex

слично