на територијата на МК за сите нарачки во вредност над 2990 ДЕН.

работни денови од 9 до 17 часот и во сабота од 9 до 16 часот

Blogger Pick
26.08.2020.

THE STORY OF BROTHERS CREW

Тие не се браќа по крв... тие се многу повеќе од тоа. Тие се браќа по душа. Танцот ги обединува и заедно тие се чувствуваат како вистинско семејство. Во 2012 година, Piticu (член на Simplu Band) ја напиша својата прва страница од приказната the Brothers Crew Story, концепт создаден за понатаму да ја носи неговата страст кон танцување, под мотото: „Здравје преку танцување“.

Со текот на годините, екипата помина низ повеќекратни промени, но на крајот, со поддршка од нивните семејства и нивните кореографи, оние кои останаа го следеа мотото на Piticu Dance Studio“Only The Strong Survive” се:

Cristian (Chips) (15 години) - има 7 годишно искуство како танчер; иако тој танцува веќе 3 години во оваа екипа, неговите колеги веќе го гледаат како лидер на групата, заради фактот дека тој е многу посветен и не престанува да работи на себе во ниеден момент.


               Andreea (16 години) - започнува да танцува на 8-годишна возраст. Таа е дел од оваа екипа уште од почетокот на својата кариера во танцување, покажувајќи силна посветеност и вклученост секој ден.


               Ryan (11 години) - Веќе 5 години танцува во ова прекрасно семејство и тој е еден од најенергичните членови на групата.

 

Miruna  (15 години) - застанува на подот во студио за прв пат пред 6 години; таа е во екипата околу 4 години и е членот кој е одговорен за чување позитивна и свежа вибрација во групата.


               Patrick (16 години) - започна да танцува на 7-годишна возраст; тој се приклучи на оваа фантастична танцувачка банда пред 6 години. Надарен со многу талент што му овозможува да ги комбинира своите одлични dance потези со неговите прекрасни акробатски вештини.

 

Ariana (Ari) (14 години) - танцува уште од 11 години; Пред танцот вежбаше ритмичка гимнастика. Таа е најновиот член на екипата, која е во семејството 2 години. Сепак, таа совршено се интегрирала поради фактот што има амбициозна природа и е многу уверена во нејзините предности.

 

 


Човекот кој најмногу веруваше во овие деца, Piticu, успеа да ја разгори во нив љубовта кон танцувањето со тоа што, во исто време, е нивни учител, пријател и родител. Танцувањето е нешто што ја смени целата нивна перцепција за животот. Имаше огромен придонес во развојот на нивната самоувереност. Заедничкото верување дека заедно можат да успеат и дека не постојат недостижни цели се додека го чувствуваат задоволството од заедничкото работење, дисциплина, сериозност, амбиција, лојалност, почит меѓу членовите и тренерите, толеранцијата, трпеливоста, одговорноста... Со други зборови, мора да имате тимски дух! Ако мислите дека ви треба само талент за да постигнете високи перформанси во танцувањето, екипата во еден глас одговара дека нивната тајна е дефинитивно упорност и многу работа. Да, тие танцуваат секој ден и сметаат дека танцувањето е форма на уметност во спортот.

 

Тие се сеќаваат со радост на сите смешни моменти што ги доживеале за време на натпреварите и тренинзите и сега точно знаат како да ги надминат бариерите со насмевка на нивните лица. Патем, дали знаете што прави членот на екипата ако го промаши слетувањето по скокот? Тој ги мавта нозете како буба, за да изгледа како дел од неговата кореографија :) Оваа екипа секогаш го следи општото правило: Што и да се случи, не откажувајте се! Импровизирајте се до крајот на танцот!


The Brothers Crew има свој рецепт за успех и тие можат да ги искажат своите емоции и да ги пренесат преку танц. Учествуваа во бројни емисии и ТВ-емисии, танцуваа во видеата на познати романски уметници и се горди што имаат безброј настапи на годишни натпревари, достигнувајќи го првото место повеќе пати.

 

Тие се шампиони на Young Artist Grand Prix, со најдобар резултат на натпреварот, освојувајќи во исто време, специјална награда за најдобра група. Тие го освоија првото место на фестивалот Bucharest Dance Festival, квалификациите за “Dance World Cup” – the World Championship во Canada. Покрај тоа, тие учествуваа и во националната фаза на натпреварот DanceStar и се квалификуваа за „Светското финале на DanceStar“, во Хрватска. Нивното најголемо достигнување е квалификациите, 2 години по ред на најпрестижниот натпревар во танцување во светот “World Hip Hop Dance Championship” што се одржува секоја година, во САД. Во 2018 година, оваа екипа беше на сцената на Hip Hop International stage, во САД - Феникс, Аризона, успевајќи да ја претставува Романија во категоријата Varasity, во прелиминарната фаза. Можноста да се биде на сцената придонесе најмногу за нивниот развој како танчари.


Енергијата и адреналинот се чувствува на сцената на натпреварите, взаемната поддршка и желбата за развој, желбата да се направи што е можно повеќе заедно, инспирацијата дадена од урбаната култура и различноста на танцот, особено хип хоп и уличниот танц... сите овие комбинации, им помагаат да ја пронајдат дневната мотивација да продолжат да го следат својот заеднички сон - живеење во чекори за танцување за да се биде подобар од вчера. Нивниот адут е што тие никогаш не се откажуваат! Тие се борат до крај! Како браќа.

Brothers Crew

слично