на територијата на МК за сите нарачки во вредност над 2990 ДЕН.

работни денови од 9 до 17 часот и во сабота од 9 до 16 часот

Blogger Pick
27.10.2016.

ПРИКАЗНАТА ЗА Jordan 1 РАСКАЖАНА ОД ГОЦЕ

Црвено-црниот колорит на Jordan патиките "Bred" (black/red) секогаш има посебно место кaj љубителите на патики бидејки тоа се домашните бои на Chicago Bulls. 

Jordan 1 моделот, од друга страна, е "алфата", креиран во 1984 на платформата на Dunk моделот, пуштен 1985, е првиот модел од најуспешната соработка на спортист и спортски бренд на сите времиња.

Последен пат Nike пушти лимитирана серија од моделот во тој колорит во декември 2013. Сегашната верзија се разликува по тоа што црвената кожа е помека, таканаречена "tumble" и внатрешниот дел на јазикот е бел. "Banned" додатокот во името е поради тогашното правило на NBA за носење патики во склад со униформата и соиграчите, кое правило овој модел го прекршил, при што следувало предупредување до Nike и забрана. Легендата вели дека Nike плаќале казна од $5.000 по натпревар за да ги носи, но, единствени слики на Мајкл Џордан со овој модел на нога се од натпреварот по забивање на All' Star Викендот '85. 

Мистеријата окoлу целата работа само го зацврстува легендарниот статус на овој модел.

На сите листи на "најдобри" патики на сите времиња, "banned" се барем топ 5. На мојата исто :)

Dj Гоце

 

слично