на територијата на МК за сите нарачки во вредност над 2990 ДЕН.

работни денови од 9 до 17 часот и во сабота од 9 до 16 часот

Blogger Pick
17.10.2018.

May the Force be with you!

Здраво луѓе! Се знаеме од град, нели? Најпрво би сакала да се претставам како ‘’стара-нова клинка’’ на Buzz Crew. Моето име е Марина и за почеток избор ќе биде нешто ново. Мало наговестување – во прашање е новитет од Nike Air Force 1 семејството.

Секој што ме познава знае и колку го обожавам Nike. Првите патики на кои навистина се сеќавам беа Nike, а и секогаш останува оној дел од приказната дека сум дете од деведесетите и покрај тоа Земунка, па вие заклучете зошто толку ги сакам.

Еден од моделите без кои не можам се Forces’! Тие не се само мој blogger’s, туку и daily pick.

Станува збор за патики кои одат со секојдневни комбинации, посебно ако барате смирени бои. Јас најчесто ги бирам белата или беж, иако во колекцијата имам и светло розова. Плитки, полудлабоки или длабоки – секоја Force патика има своја cool форма.

Од 1982 година не се сменија многу работи. Првите Force патики имаа врвки од страна, што денеска не е случај, меѓутоа кој вика дека тоа не може да се врати? Од првата година направени се 1.800 колоритни варијации, меѓутоа имаше и отстапки од рамките – Nike знак со леопард принт на бела патика, виолетови патики со тиркизно лого, патики чие горниште потсетува на кожа од алигатор.. Шик, зарем не?

Најинтересен дел од историјата се однесува на плочата која се наоѓа на дното од врвките. Од 1982 година се менуваше и обликот и материјалот на плочата, меѓутоа она што го пишува – на предниот дел АF1,  никогаш не се промени. За мене тоа беше вистинско откритие, бидејќи навистина сакам и почитувам кога нешто толку долго трае а квалитетот не се менува, туку се зголемува од година во година.

Оваа приказна ја пишувам токму поради тоа што сакам да кажам дека ѕвездената Air Force патика пристигна и кај нас. Во прашање е Nike Air Force 1 Sage Low, патика која е додатно усовршена за девојките. Ѓонот е повисок, целиот модел изгледа како помлада сестра на класичниот Air Force модел. Јас ја обожавам, а вие?

 

Марина

слично