на територијата на МК за сите нарачки во вредност над 2990 ДЕН.

работни денови од 9 до 17 часот и во сабота од 9 до 16 часот

Blogger Pick
25.07.2018.

Exit freedom

Нови Сад. Како и секоја година во јули, овој град станува центарот на урбаната сцена на најпопуларните изведувачи на меѓународната музичка сцена и собирното место на младите од целиот свет. Посебно искуство е да се истражи овој град за време на фестивалот. Додека седиме во еднo од најпопуларните кафулиња во градот, моите другари и јас не можеме а да не прокоментираме за луѓето околу нас. На маса покрај нас седи група на кинези, веселиот навивач од Лондон пее познати песни од Jax Jones “You don’t know me”, додека две Французинки ја разгледуваат мапата на знаменитостите на Нови Сад.

Една девојка исто како мене, носи adidas Deerupt. Се прашував што ја инспирираше да ги купи, да ги носи. Мрежата? Дали таа, како мене, ги замислува градовите и зградите, фасадите... и во основа целата оваа мрежа. Ова им дава нешто апстрактно на апстрактот. И способноста да се запознаете со сосема различното.

Иако не знаеме ништо за овие луѓе, ниту за нивниот живот, ние се чувствуваме одлично во нивното опкружување. Знаејќи дека секој човек има маска против другите зад која го крие неговото вистинско лице и животната приказна, енергијата на овој фестивал што годинава ја носи со нас, името на слободата нѐ натера да ги отфрлиме овие маски и конечно да бидеме она што сме. Конечно, уживаме во нашата кожа, но и кај други луѓе, без оглед на јазичните и културните бариери. Мораме да признаеме дека луѓето од Нови Сад ни покажаа со љубезност и гостопримство како да го направиме тоа. Нема зборови за да се опише нашето искуство на фестивалот Exit, и за жал на самиот фестивал не ми беше дозволено да ги фатам моментите со професионална камера, така што останувате лишени од овие фотографии.

Но, тоа не е важно. Важно е да ги отфрлите маските што ги носите, да ги изберете убавите и удобни DEERUPT, и со нив ќе можете да стоите на нозе цела ноќ и да создадете свои сеќавања на Exit фестивалот. Тие доаѓаат во две бои; бела и црна со розови детали. Тие се многу „girly“ и преудобниии. Самото име DEERUPT е многу интересно, бидејќи доаѓа од комбинација на англиски зборови задоволство и нарушување.

Во паркот до нашиот хотел, ме привлече интересна конструкција. Сè е изградено од мрежи, и кога ќе го сфатите, само небото е граница. Тоа е наједноставниот од сите градежни блокови за дизајн - и најкомплексен. Склоплив модел, еднократна форма. Во форма на букви. Формирана форма. Можете да имате се што е во него. Може да содржи сè што е внатре. И со тоа можете да промените сè.

О, да.... Не можам да го дочекам Exit 2019.

 

Love.

Minea

слично