на територијата на МК за сите нарачки во вредност над 2990 ДЕН.

работни денови од 9 до 17 часот и во сабота од 9 до 16 часот

Blogger Pick
16.05.2018.

Converse sneakers are worn with love

Ова е приказна за најпопуларните патики, приказна за легендата, симболот и незаменливиот дизајн. Луѓето велат дека квалитетот трае. Converse патики го слават нивниот 101-ви роденден оваа година. Ова се дефинитивно најпродаваните патики во целата историја. Речиси секои четириесет секунди пар од овие патики се продаваат во светот. Converse патиките се симбол на бунтот на младите и индивидуалноста. За прв пат биле произведени во 1917 година, кога биле направени и употребени како кошаркарски патики. Името Chuck Taylor подоцна било прикачено на нив, поточно во 1923 година, бидејќи тој беше личност која ги популаризираше патиките и ја инспирираше компанијата да ги претвори во кошаркарски патики.

Иако Converse All Star првично беа дизајнирани за кошаркари, тие се многу повеќе од спортски обубки. Тие се заштитен знак на многу субкултури, симбол на модата и културата, синоним за "кул". Со текот на времето, тие станаа универзална обувка за секого. Ако се случи да случајно најдете пар стари Converse патики на вашиот таван, пар што можеби припаѓале на вашите родители или дедо, патиките речиси ќе бидат идентични со оние што се продаваат денес бидејќи нивниот класичен дизајн не се промени многу од 1949 година. Се чини дека Converse патиките ќе живеат засекогаш со својот универзален, но уникатен и богат идентитет, кој е толку едноставен и долготраен, но истовремено и современ. 

Носејќи ги Converse патиките, сите ние сме еднакви, а луѓето ги сакаат оние слични на нив, така што секогаш сме заинтересирани за луѓе кои носат патики слични на нашите. Класичниот модел CHUCK TAYLOR ALL STAR е незаменлив. Се карактеризира со едноставност, но дефинитивно е интересен на свој начин. Секогаш симбол, никогаш не е тренд, Converse патиките лесно се комбинираат и тие одговараат на секоја облека и стил, урбани, минимални, деловни или паметни. Иако има милиони бои и примероци, сепак најпопуларниот вид е класичниот, бел Converse со препознатлив знак на ѕвезденото лого. Converse патиките се повеќе од патики, тие се носталгија, моден израз и револуција.

Kisses,

 

Selma

слично