на територијата на МК за сите нарачки во вредност над 2990 ДЕН.

работни денови од 9 до 17 часот и во сабота од 9 до 16 часот

News
16.06.2020.

KEEP ON BUZZIN’: CHECK OUT OUR NEW DANCE TUTORIAL

Сигурни сме дека учењето на чекорите за танцување со Уња за тебе беа вистинско уживање за време кога сите бевме во своите домови. Сега ситуацијата полека се менува и работите се враќаат по старо, собите ги заменуваме со некои други простории, други подиуми за танцување... Keep on Buzzin’! Во претходните туторијали Don Kiki и Remi Toin ни покажаа супер чекори за танцување. Денес продолжуваме со новиот dance туторијал.

Новиот туторијал e за љубителите на хип-хоп, а го подготви Bogdan Bolohan, професионален танчер и кореограф со 15 години професионално искуство. Моментало работи како кореограф на шоуто Romanian Got Talent и романското издание на The Voice, а покрај тоа основач е на групата Freakquency.

Погледнете го туторијалот кој го подготви за оваа недела специјално за Keep on Buzzin’. Песната на која танцува е Give It Up, Don’t Give It Away by Fable and the World Flat, додека патиките во кои танцува се Adidas Ozweego.

Претходниот туторијал за љубителите на хип-хоп музиката го подготви Remi Toin, професионален танчер и кореограф од Софија - BBoying од 2007 година е член на Makosa Nostra/FOOTPRINTz Crew и важи за еден од најдобрите танчери и кореографи на бугарската сцена и пошироко. Ова е поткрепено со фактот дека тој соработувал со некои од најголемите светски музички sвезди - Dua Lipa, Michael BubleJessie J, Jeniffer Lopez, Jamiroquai... 

Во туторијалот што го подготви за нашиот YouTube канал, Remi танцува на песната на Trippin' Stevie Ross, додека патиките што ги носи во видеото се добро познатиот Nike Air Max 90. Погледнете и научете ја оваа кратка, но многу импресивна кореографија што ја подготви Remi.

Овој пат, заедно со Кристијан Михалиќ aka Don Kiki, професионален танчер и кондиционен тренер, ги учиме oсновите на breakdance. Кристијан е момче кое веќе 11 години го живее breakdance животот, што му донело безброј успеси на државни и регионални натпревари. Станува збор за тешка, но забавна танцувачка дисциплина која кога ќе ја совладаш,  ја засакуваш.

Во просторијата во која ќе вежбаш потребно е да направиш малку простор, затоа што туторијалот се состои од три дела:

  • Top Rock, движења кои се прават додека си на нозе,
  • Footwork, движења кои се прават на „позиција долу“, со поддршка на подот,
  • Freezes – позиција за време на која „танцувате“ додека стоите на глава.

Време е за туторијалот кој го подготви Don Kiki.

Песната на која танцува можете да ја пронајдете на oвој линк, додека патиките во кои танцува сигурно ви се познати. Станува збор за Adidas Superstar, кои можете да ги најдете во Buzz shop или да ги нарачате на нашиот Online shop.

Тимот на Buzz

слично