на територијата на МК за сите нарачки во вредност над 2990 ДЕН.

работни денови од 9 до 17 часот и во сабота од 9 до 16 часот

News
21.11.2016.

Во чекор со ладното време NIKE повторно ги враќа своите специјални патики

Редизајнирана икона без која сезоната есен/зима не може да се замисли! Патиките се подготвени да се борат против снег, дожд како и тврди и лизгави површини. Ви ги претставуваме Nike Lunar Force 1 Duckboot!

Овогодишното издание на Nike Lunar Force 1 Duckboot може да го најдете во BUZZ шопот и тоа за разлика од минатата година, Nike Lunar Force 1 Duckboot оваа година доаѓа во 3 различни бои. Идеjата за омилената sneaker силуета во зима да се претвори во „чизма“ се покажа повеќе од оправдана и перформансите на самите патики се наметнаа на првото место кога станува збор за зимски модели.

Nike Lunar Force 1 Duckboot се направени од PREMIUM материјали за да се зголеми трајноста и издржливоста на патиките во временски услови како што се дожд и снег. Патиките се направени од кожа, гума и синтетички материјали како и препознатливото исклучително меко Lunar перниче кое се наоѓа во средишниот дел на ѓонот, еден вид на воздушна комора за пета. Надворешниот дел од ѓонот има цврста гума со крампони кои го спречуваат лизгањето.

Патиките се наменети да ве штитат од временските услови и да обезбедат сува и топла средина за вашите нозе. Моделот е дополнително третиран и зацврстен со материјали кои ја одбиваат и спречуваат водата да се задржи на самата патика. Иделани за секој ден, доволно удобни за цел ден, атрактивни и сигурни, Lunar Force 1 Duckboot е вистинското решение за луѓето кои се во движење и кои се често изложени на променливите временски услови.

Инспирацијата за името на моделот како и редизајнот доаѓа од амфибиската компанија за возила GMC која под името DUKW направила возило со погон на 6 тркала кое се движело на вода и на копно.  Возилото било наменето за војниците на теренот да достават храна и потрошен материјал за време на Втората светска војна, а при тоа одолеало на сите искушенија и сите временски услови при што симболиката на овој модел е неуништливост. Lunar Force 1 Duckboot во комбинација со Crep Protect спрејот за заштита од вода и маснотија, дефинитивно е одличен избор за наредните месеци кои доаѓаат.

 

слично